oprawcafotografii pisze: ↑24 lip 2021, 03:55
Pokaż swoje obliczenia, ktoś sprawdzi na pewno
Nie wiem czy jest sens podawać konkretne liczby, ale zrobiłem to tak:
Policzyłem naprężenie jakie woda wywołuje na płytę podtrzymującą dzieląc ciężar wody przez powierzchnie płyty. Następnie rozłożyłem ciężar samej płyty na 7 równych części (bo jest 7 prętów) i policzyłem naprężenie wywoływane przez płytę na pręt dzieląc siłę nacisku tej 1/7 masy płyty przez pole przekroju poprzecznego pręta. Liczyłem też siłę krytyczną na wyboczenie, ale przy obecnych wymiarach pręta to raczej nie jest to konieczne (wartość wychodzi kosmiczna). Wtedy wyszło mi, że naprężenie powierzchniowe na pręt to suma naprężenia wywoływanego przez wodę na płytę + naprężenie wywoływane przez ciężar płyty.
No i tu się zatrzymałem. Nie mam pojęcia czy to jest dobrze, ani jak policzyć odkształcenia na płycie inaczej niż sumując naprężenie wywoływane przez wodę z tym wywołanym reakcją pręta (reakcja byłaby utrzymaniem ciężaru płyty i naprężenia wywoływanego ciężarem wody). Nie wiem też czy trzeba, a jak trzeba to jak policzyć tu zginanie (nie do końca ogarniam momenty zginające).
Generalnie nie chodzi o jakieś bardzo dokładne obliczenia, wtedy od razu pytałbym o MESa. Po prostu wydawało mi się, że zadanie będzie proste ze względu na równomierne rozłożone naprężenia itp. ale otrzymałem jeden sygnał, że wcale tak łatwo nie jest.
Docelowo chciałbym zamienić materiał wykonania tej płyty ze stali nierdzewnej na jakiś materiał będący termoizolatorem. Stal może jakoś rewelacyjnie ciepła nie przewodzi, ale i tak zależałoby mi na gorszym przewodniku.
StudentIB pisze: ↑24 lip 2021, 06:02
Ja oprócz tej książki Pikonia mogę polecić „Wytrzymałość i optymalizację zbiorników cienkościennych” Magnuckiego czy „Wytrzymałość przemysłowych naczyń ciśnieniowych” Klębowskiego.
Daj znać jakbyś potrzebował pomocy z obliczeniami. Chętnie też coś podpowiem w temacie ew. symulacji MES.
Dzięki za propozycję, wygląda na to, że będę tego potrzebował
