To moj pierwszy post. Mam nadzieje ze dłuzej zagoszcze na tym forum. Sporo przeczytalem i widze tu ogromna kulture i zaplecze wiedzowe, mam nadzieje ze niektorzy chetnie sie swoja wiedza podziela i pomoga w potrzebie

Przejde do rzeczy, moje zainteresowanie, czyli stare motocykle zmusza mnie czasem do wykonania na wlasne reke niektorych czesci ktore sa nie do zdobycia, glownie chodiz tu o czesci alu.
Przeczytalem dwa glowne tematy o odlewaniu. Wykonalem juz piec grzewczy na koks, nazbieralem odpowiednie czesci alu, teraz mam klopot z formami. W jednym ze wczesniejszych postow mozemy przeczytac:
Piasek z dodatkiem BENTONITU (glinka nadajaca spujnosc masie wilgotnej i w takim stanie zalewanej)model wyjmowanyproces od staliwa zaliwa aluminium ,st.Cu
Piasek +szklo wodne (utwardzenie CO2)model moze byc wypalony
Gips dentystyczny model moze byc wypalony (forma wymaga suszenia)
Nalezaloby sie przeczytac poradnik mechanika (odlewnictwo) lub poradnik odlewnika
Formowanie na styropianie to metoda "traconego wosku"
nastepnie:
Model wykonuje się przeważnie z gliny. Jest on pokrywany formą zwaną też negatywem z gipsu. Gdy model jest wyjątkowo skomplikowany i w dodatku mały stosuje się czasami specjalny silikon. Silikon doskonale sprawdza się również przy wielokrotnym odlewaniu rzeźby z tej samej formy. Materiał ten (silikon) ma szczególne znaczenie jeśli występują w modelu liczne tzw. kąty ujemne. Poprzez swoją elastyczną strukturę łatwiej zdjąć negatyw silikonowy ze skomplikowanego modelu niż sztywny negatyw gipsowy który podatny jest na pęknięcia i uszkodzenia. Gdy negatyw gipsowy zastygnie a gips stanie się twardy, rozbiera się tą strukturę w celu wyjęcia z wnętrza, modelu glinianego. W powstałą formę negatywową z gipsu bądź z silikonu wlewa się płynny wosk, który dokładnie odwzorowuje kształt negatywu. Po wyschnięciu i ostudzeniu wyjmuje się teraz już woskowy model z formy. Następnie model woskowy z doczepionym systemem wlewowym , też z wosku jest obudowywany (zalewany)kolejną "formą", tym razem ze specjalnej masy formierskiej najczęściej jest to tzw. "mułek" lub forma szamotowa (mieszanina gipsu, szamotu i wody), jej zadaniem jest wytrzymanie wysokich temperatur płynnego metalu. Podczas procesu wypalania formy szamotowej, czyli tej do której bezpośrednio będzie wlany płynny metal, wosk zostaje wytopiony lub ulega wyparowaniu (zależy to od rodzaju zastosowanego tu pieca) poprzez wysoką temperaturę. Stąd nazwa całego procesu "na wosk tracony". W powstałe miejsce, przestrzeń, zostaje wlany płynny metal: aluminium, mosiądz, brąz, złoto, srebro. Po wystygnięciu forma jest tłuczona i rzeźba jest wyciągana. Następnie rzeźba poddawana jest procesowi obróbki wykańczającej.
I teraz ja

Powiedzmy ze najpierw chcialbym zrobic odlew probny, niech to bedzie np. Karter prostego silnika, np od rometa. Jesli dobrze rozumiem to:
Wypelnial dookola np glinka, gdy glinka zastygnie, wyjmuje karter, powiedzmyz ze glinka musze rozciac na pol poniewaz karter znajduje sie w środku, po wyjeciu kartera , skladam gliniane polowki i zalewam w srodku woskiem(nie wiem po co) nastepnie wlewam przez otwor plynne alu i wosk sie wytapia,wyparowywuje, czekam az zastygnie foruma rozłupuje formy, mam karter silnika.
Tylko po co ten wosk, jak t zrobic zeby odcisną sie kazdy najdrobniejszy nawet element?
Pozdrawiam