Z policzeniem nie ma problemu. Żeby dobrać pompę i silnik
musisz określić siłę nacisku tłoka i prędkość przesuwu tłoczyska którą chcesz osiągnąć. Musisz do tego zmierzyć średnicę tłoka siłownika i policzyć jego powierzchnie
S= Πd²/4 [mm2], oraz znać jego skok.
Jak już to masz to można liczyć:
1. Pompę - czyli tu interesują nas dwa parametry ciśnienie i wydajność
ciśnienie [MPa] =siła [N]/ powierzchnia tłoka [mm2]
będzie to ciśnienie przy którym uzyskasz założoną silę. W praktyce pompę zwykle bierze się o większym ciśnieniu i stosuje zawór przelewowy, na którym możesz sobie te ciśnienie podawane na siłownik ustawić mniejsze jest to jednocześnie takie zabezpieczenie przeciążeniowe całego układu.
wydajność - czyli ilość przepompowanego oleju w jednostce czasu (zwykle podaję się ilość litrów na minute przy obrotach nominalnych, albo w cm³/obr)
Znając skok tłoka i jego średnicę liczyśz objętość oleju , którą będzie musiała przepompować pompa w założonym czasie czyli właśnie wydajność pompy.
wydajność= powierzchnia tłoka[mm2] x skok[mm]/ czas [s]
tutaj masz kalkulator który trochę może Ci ułatwić obliczenia
http://hydromech-krakow.pl/pl/kalkulator.html
2. moc silnika
moc = ciśnienie x wydajność
Tu jeszcze trzeba by było uwzględnić sprawność pompy która nigdy nie będzie wynosić 100% także silnik trzeba brać o nieco większej mocy jak to co się obliczy .
obroty silnika dobierasz do danej pompy. Zwykle na pompach są podane obroty nominalne i wydajność przy tych obrotach.
np Q=20L/min i n=1500obr/min
Oczywiscie pompa może pracować i przy niższsych obrotach od nominalnych i będziesz miał wtedy niższa wydajność . Na niektórych pompach dla ułatwienia jest też podana wydajność w cm3/ obr.
To tak w szybkim skrócie. Pilnuj jednostek.