Tym razem na warsztat poszedł sterownik MKS Monster8 z wgranym firmware Remora, podpięty do Raspberry Pi 4 B po magistrali SPI.
System operacyjny to Debian Bookworm, LinuxCNC w wersji 2.10, którego instalację opisałem tutaj: instalacja-linuxcnc-2-10-na-raspberry-p ... 23425.html.
Opis sterownika Monster8 jest tutaj: https://github.com/makerbase-mks/MKS-Mo ... 20V2.0_003
Na Aliexpress kosztuje około 150 PLN.
Do silniczków NEMA 17 można użyć stepsticków, do większych silników trzeba dać zewnętrzne drajwery, ale są wyprowadzone złącza z potrzebnymi sygnałami.
Niestety, do wgrania firmware trzeba użyć programatora, ale kosztuje on kilkanaście PLN, a jego użycie jest naprawdę proste.
Firmware wgrywa się raz, konfigurację sterownik sczytuje przy każdym uruchomieniu z karty SD włożonej do gniazda w sterowniku.
Podłączenie do Raspberry opisane jest tutaj: https://remora-docs.readthedocs.io/en/l ... ster8.html
Niestety, tu spotykamy podstawowe i mocno wkurzające problemy, polegające na strasznym burdelu w repozytorium oraz niepełnej i czasem mylącej dokumentacji.
Tutaj akurat błędów jako takich nie ma, ale dokumentacja wprowadza w błąd.
Podłączenie SPI jest opisane prawidłowo, natomiast port szeregowy można podłączyć gdzie się chce i niekoniecznie do Raspberry, bo po tym porcie są po prostu wysyłane logi kontrolera i czytać je można na dowolnym urządzeniu z terminalem szeregowym. Może to być użyteczne, żeby sprawdzić czy w pliku konfiguracyjnym nie ma błędów. Działa to nawet bez połączenia po SPI. Można też tego portu nie używać.
Pozostaje zdobycie plików konfiguracyjnych LinuxCNC.
W załączniku jest prosta konfiguracja, którą uruchomiłem na swojej CNC1310.
Jest też właściwy firmware i właściwy komponent HAL, który trzeba sobie skompilować (halcompile --install remora.c).
Jest tam też plik remora_lpc.c który jak nazwa wskazuje jest napisany dla innych sterowników na innym mikroprocesorze i dla Monster8 jest niepotrzebny, ale go nie usuwałem, bo może komuś się przyda.
Wygląda na to, że wszystko działa prawidłowo, choć niektóre wartości w pliku INI mogą wymagać zmiany.
Wybaczcie, ale trochę źle się czuję i nie mam siły napisać więcej.
Ale jak będą pytania, to odpowiem.
Remora RaspberryPi4B Monster8
-
- Specjalista poziom 1 (min. 100)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 147
- Rejestracja: 12 sie 2008, 08:20
- Lokalizacja: Kraków
Re: Remora RaspberryPi4B Monster8
Witam, czy coś się urodziło nowego? Jak testy? Z iloma osiami pracowałeś? mnie to rozwiązanie też interesuje na 4 osie z interpolacją
Każde urządzenie elektryczne będzie działać lepiej, kiedy włożysz wtyczkę do gniazdka.