Prosba o porade gwint trapezowy
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 994
- Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
- Lokalizacja: ...
juliafrac pisze:Najlepiej bym chciala zlecic zeby to zakupiono (zakupiono pret i zrobiono z niego odp. śruby) ale mam problem czy oferowana stal 15 jest dosc twarda i sie nie zuzyje. Moglby mi ktos powiedziec jaki ta 'stal 15' ma odpowiednik w przełożeniu na oznaczenie wytrzymalosci zwyklych srub (8,8 ; 10,8 12,9 itp.)? .
Nie wiem czemu akurat stal 15 , bo to jest raczej niskowęglowa stal o niedużej wytrzymałości, stal do nawęglania stosowana z reguły tam gdzie wymagana jest twarda powierzchnia przy zachowaniu ciągliwego rdzenia. No ale żeby odpowiedzieć na pytanie jakiej klasie wytrzymałości śrub odpowiada wytrzymałość tej stali trzeba by było rozwikłać najpierw oznaczenia wytrzymałości śrub
Pierwsza cyfra to minimalna wytrzymałość na rozciąganie oznaczana Rm w N/mm2 podzielona przez 100.
Druga cyfra to stosunek granicy plasyczności Re do wytrzymałości na roziąganie Rm podzielony przez 10.
Przykład:
Klasa wytrzymałości 8.8
Pierwsza cyfra: 8 x 100 = 800 N/mm2 -Rm minimalna wytrzymałość na rozciąganie;
Druga cyfra: 8 / 10 = 80% z 800 = 640 N/mm2 -Re granica plastyczności.
Teraz do ręki katalog stali i szukamy parametrów stali 15 , żeby porównać je z wytrzymałością śrub.
Rm= min 380 N/mm² Re= 230 N/mm² -w stanie normalizowanym
lub
Rm= 500-750 N/mm² Re= 300 N/mm² - w stanie hartowanym
Przyjmując że mamy tą stal w stanie hartowanym to i tak odpowiada to mniej więcej śrubie w klasie 5.8 a więc miękkiej. Czyli ten materiał raczej odpada.
I tu się nie mogę zgodzić bo wytrzymałość odnosi się tylko do materiału z którego zrobiona jest śruba bez względu czy jest to śruba np M4 czy M20.Mariuszczs pisze:i tak nic nie wiadomo - czy to ma miec wytrzymałośc śruby 10,8 o średnicy 4mm czy śruby o średnicy 20mm czy może większej ?![]()
To tyle z teoretycznego bełkotu.

-
- Specjalista poziom 2 (min. 300)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 428
- Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
- Lokalizacja: Warszawa
gwint
Korzystając z dziewiętnastowiecznej technologii i współczesnych możliwości najlepiej wykonać śruby z materiału konstrukcyjnego, nawęglić i tylko odprężyć, spawać przed hartowaniem. Powierzchnia będzie bardzo twarda, a materiał nawęglony, który przy hartowaniu zwiększa swoją objętość, nie zniszczy wyrobu i śruba przy hartowaniu nie popęka. Nakrętkę o długości na przykład 30 też da się na tokarce zrobić, nawęglić, zahartować i odprężyć. Takie stare urządzenia są na powierzchni bardzo twarde i mimo setki lat intensywnego używania nie mają śladów zużycia.
-
Autor tematu - Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
- Posty w temacie: 14
- Posty: 14
- Rejestracja: 16 kwie 2011, 22:03
- Lokalizacja: Poznań
Moge poprosić o adresySupremo pisze:Przedłużane nakrętki M20 na pewno są tańsze jak zlecenie ich wykonania tokarzowi. W Poznaniu jest kilka sklepów gdzie można pytać o takie nakrętki.

[ Dodano: 2011-04-23, 19:46 ]
A czy zamiast naweglania mozna zlecic azotowanie i bedzie to samo?wt pisze:Nakrętkę o długości na przykład 30 też da się na tokarce zrobić, nawęglić, zahartować i odprężyć. Takie stare urządzenia są na powierzchni bardzo twarde i mimo setki lat intensywnego używania nie mają śladów zużycia.
Julia F.
-
- Specjalista poziom 2 (min. 300)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 428
- Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
- Lokalizacja: Warszawa
azotowanie
Azotowanie wnika płytko, na przykład na setkę, a to tylko powierzchnię uszlachetnia, jest odporna na ścieranie. Nawęglanie na przykład na pół czy milimetr istotnie zwiększa wytrzymałość detalu. Detal z narzędzówki można zahartować bez nawęglania w całości, ale jak zostawimy dużą twardość to może łatwo pęknąć przy uderzeniu. Natomiast nawęglony tylko na powierzchni tak mocno się nie krzywi przy hartowaniu i można bezpiecznie odprężyć do wyższej twardości, bo środek jest dalej odporny na uderzenia. Wtedy dobrze zrobiony i wypolerowany gwint łatwo jest używać bez zniszczenia.
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 994
- Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
- Lokalizacja: ...
To samo to do końca nie będzie. Warstwa azotowana ma bardzo dużą twardość co daje bardzo dobrą odporność na ścieranie . Azotuje się najczęściej elementy już po ulepszaniu cieplnym i obrobione na gotowo, bez konieczności przeprowadzania dodatkowej obróbki cieplnej, bo azotowanie przeprowadza się w dosyć małej temp. bo ok. 550 C. ,także detal nam się nie odkształca .Warstwa azotowana jest cienka i zwykle osiąga kilka, kilkanaście setek. Przy nawęglaniu grubość warstwy nawęglonej jest zwykle dużo większa (0,5- 2,5mm) , ale nie jest tak twarda i odporna na ścieranie. Dodatkowo po nawęglaniu trzeba przeprowadzić obróbkę cieplną –hartowanie i odpuszczanie w trakcie której można się spodziewać , że detal nam się choć trochę wypaczy i często trzeba to później obrabiać na gotowo . Azotuje się najczęściej odpowiedzialne , części maszyn które muszą być odporne na ścieranie jak wały korbowe, korbowody, sworznie tłokowe, krzywki rozrządu itp. Stale do azotowania jak np. 30HMJ to stale, które mają sporą wytrzymałość Rm= ok. 1000N/mm2 Re=ok. 800N/mm2 . A stale do nawęglania to z reguły stale niskowęglowe o stosunkowo małej wytrzymałości gdzie w połączeniu z twardą warstwą nawęgloną otrzymujemy detal o ciągliwym rdzeniu i twardej , odpornej na ścieranie ,,skorupie” . Przejście od tej warstwy utwardzonej do ciągliwego rdzenia jest łagodne co powoduje że elementy nawęglone są dobre przy obciążeniach zmiennych .juliafrac pisze:
A czy zamiast nawęglania można zlecic azotowanie i bedzie to samo?
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 807
- Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
- Lokalizacja: wlkp.
Mam pytanie gdzie najlepiej kupić pręt gwintowany Tr20x4 lewy? i jak to jest z ich tolerancja bo czesto nie ma podawanej. czy występują o wiekszej dokładnosci niz 50um/300mm?
http://www.ebmia.pl/sruba-trapezowa-20x ... p-736.html
czy naprawde maja taka dokłądność czy wszystkie są podobnie wykonane i szukac najtanszej?
http://www.ebmia.pl/sruba-trapezowa-20x ... p-736.html
czy naprawde maja taka dokłądność czy wszystkie są podobnie wykonane i szukac najtanszej?
-
- Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 1
- Posty: 1
- Rejestracja: 19 cze 2013, 15:35
- Lokalizacja: Łódź
Re: Prosba o porade gwint trapezowy
nie wiem w jakim mieście szukasz? ale sprawdź sobie tutaj
http://staleo.pl/katalog-firm/hander-wy ... zymi/prety
są tam firmy handlujące prętami
http://staleo.pl/katalog-firm/hander-wy ... zymi/prety
są tam firmy handlujące prętami
juliafrac pisze:Witam, prosz mi podpowiedziec gdzie (polecic jakas strone www) mozna kupic prety z bardzo twardej stali zeby mozna bylo na nich wykonac gwint trapezowy oraz gdzie mozna zakupic nakretki trapezowe z rownie twardej stali?