
Jestem w trakcie budowy małej i stosunkowo prostej prasy hydraulicznej, mimo to miałbym jednak szereg pytań, jak że hydraulika siłowa jest to mój pierwszy projekt z hydrauliki siłowej.
Główne założenia co do prasy:
1. Modułowa budowa, możliwość odłączenia ramy z siłownikiem od agregatu oraz systemu zasilania.
2. Bezpieczeństwo pracy, prawdopodobnie będą nią posługiwać się też osoby kompletnie nietechniczne.
3. Zasilanie bateryjne oraz system sterowania w jednej, osobnej skrzynce.
4. Układ hydrauliczny zamknięty.
1. Filtracja
Według dokumentacji do siłownika (Ponar UCJ3) powinien zapewnić filtrowanie na poziomie 16um, w samym agregacie mam już zastosowany filtr ssawny przed pompą. Podejrzewam jednak, że nie jest wystarczająco dokałdny, w bardzo podobnych modelach filtracja jest na poziomie 60-90um.

Generalnie cały układ nie będzie pracował zbyt wiele, maksymalnie kilka-kilkanaście godzin tygodniowo przez 2-3 miesiące w roku, może w takim przypadku filtracja nie jest tak ważna? Nie chciałbym jednak zabić przedwcześnie siłownik tylko dlatego, że trochę zaoszczędziłem na filtracji.
Pytania:
1.1 Czy dobrze kombinuję, że potrzebuję dodatkowy, dokładniejszy filtr? Czy może trochę jest to przerost formy nad treścią, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania układu i to, jak dużo będzie pracował?
1.2 Dobrze rozumiem, że skoro jest to układ hydrauliczny zamknięty to najlepiej zastosować filtr powrotny na linii powrotnej?
1.3 W przypadku zastosowania filtru na linii powrotnej powinien on być wpięty do układu tak?

1.4 W agregacie mam możliwość podpięcia linii powrotnej w dwojaki sposób albo do przyłącza R, przy czym rurka od niego idzie na samo dno zbiornika, albo wykręcić górny korek i w jego miejscu zrobić przyłącze. Drugi sposób wydaję mi się poprawny, bo spływający olej grawitacyjnie dotrze do zbiornika, z kolei w przypadku przyłącza R nic nie muszę kombinować z adapterami itp. Ma to jakieś większe znaczenie, gdzie podepnę linię powrotną?

2. Projekt układu
Prasę chciałbym wykonać tak jak w powyższym schemacie, ciśnienie nominalne dla posiadanego przeze mnie siłownika to 160bar i na takim ciśnieniu układ miałby pracować. Niestety nie mogę znaleźć dokładnej dokumentacji dla agregatu hydraulicznego, ale myślę, że będzie w stanie wygenerować takie ciśnienie.
Zrobiłem sobie szybką kalkulację na podstawie danych, które posiadam i przy założeniu sprawności pompy na poziomie 0.9 i wyszło mi coś takiego:

Z tych obliczeń wynikałoby, że silnik musiałby mieć obroty nominalne powyżej 3000 rpm, żeby nie dysponować wystarczająco dużym momentem do wygenerowania 160 bar.
Na początku chciałbym zastosować rozdzielacz hydrauliczny 1 sekcyjny sterowany dźwignią z wbudowanym zaworem przelewowym.

(Najtańszy z alledrogo)
Martwi mnie to, że jeśli w pozycji neutralnej pompa będzie mielić i wyrzucać cały olej poprzez zawór przelewowy do zbiornika co średnio ma sens, tym bardziej że silnik przy pompie przeznaczony jest do pracy S3=7,5%. Po wstępnych testach chciałbym zakupić rozdzielacz sterowany elektronicznie i zrobić sterowanie, które jednocześnie będzie załączać pompę oraz kierunek wysuwu siłownika. Będę do tego, co prawda potrzebował jakiś przekaźnik na 150-200A, ale myślę, że jest to do kupienia.
Pytania:
2.1 Czy zaproponowany przeze mnie układ ma szansę się sprawdzić?
2.2 Czy taki rozdzielacz 1 sekcyjny spełni swoją funkcję na początku?
2.3 Czy słusznie wrzuciłem zawór zwrotny na wyjściu z pompy?
2.4 Może warto byłoby rozbudować układ o jakieś dodatkowe podzespoły?
3. Pytania odnośnie założeń:
3.1 Czy są jakieś ciekawe i stosunkowo niedrogie systemy do szybkiego podłączania przewodów hydraulicznych? Coś takiego jak szybko złączki hydrauliczne, przy czym najlepiej by było, gdyby dało się dwa przewody podłączać i rozłączać jednocześnie
3.2 Jak obejść problem wylewania się oleju hydraulicznego, przy odpięciu przewodów? Może to być dosyć uciążliwe
3.3 Jakie systemy zabezpieczeń dla operatora można by zastosować przy takiej prasie? Myślałem o sterowaniu ręcznym za pomocą dwóch przycisków jednoczenie, co powinno uniemożliwić wsadzenie ręki do prasy podczas pracy.
3.4 Są jakieś złącza zdolne przepuścić 150-200A? Chciałbym, aby akumulator z racji swojej wagi był elementem rozłącznym. W docelowym układzie sterowania silnik podczas podłączania akumulatora zawsze będzie wyłączony.
4. Dodatkowe pytania:
4.1 Siłownik hydrauliczny, który mam do tej prasy jest teoretycznie nieużywany, przy czym jego przyłącza nie zostały zaślepione i widać po nim, że sporo wędrował z miejsca na miejsce. Podejrzewam, że mogła mu się nasypać do środka masa zanieczyszczeń. Jak mógłbym je usunąć? Przedmuchałbym komory sprężonym powietrzem, ale nie wiem, co na ten pomysł powiedzą uszczelki siłownika.
4.2 Może spotkał się ktoś z podobnym agregatem i wie, jakich dokładnie parametrów mogę się po nim spodziewać? Istnieje taka możliwość, że obecnie dobrany siłownik nie spełni swojej funkcji i będę musiał zakupić kolejny, więc nie byłoby źle wiedzieć, jaki jest rzeczywisty przepływ oraz maksymalne ciśnienie.



(Mój model jest trochę inny)
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.