Właśnie skończyłem wstępne próby pracy mojej pierwszej konstrukcji plotera tablicowego. Bazując na wcześniejszych moich konstrukcjach ploterów termicznych (do styropianu i styroduru) zaprojektowałem i wykonaliśmy w mojej firmie ploter tnący tablicowy o roboczej nazwie TABLECUT-1510. Jego docelowe pole pracy wynosi 1500x1000 mm. Narzędziem jest nóż tnący wleczony ze standardowego plotera tnącego. Używam oprawki i noży standardu Roland.
Do wykonania plotera użyłem części ze sprzedawanych przeze mnie ploterów tnących. Wykorzystałem do tego celu belkę jezdną i głowicę z wózkiem, naciągiem i przeniesieniem napędu oraz kotwą elektromagnetyczną do opuszczania noża.
Stół z podsysem (dwie sekcje) ma wykonane dziurki fi 3mm w rastrze 50x50 mm. Stół pokryty jest mikrogumą. Jako wytwornice podciśnienia służą dwa wentylatory boczno-kanałowe.
Sterowanie po USB na moim sterowniku zaprojektowanym przez naszego kolegę, pana JarkaK. Do tego mój zestaw specjalizowanego oprogramowania: eduCAD 2.7 z opcją przygotowywania rysunków dla ploterów tnących (ostrzenie narożników i domykanie figur w standardzie) oraz TAPPER Light (lub STEP2CNC TBL) przygotowany specjalnie do współpracy z ploterem tnącym.
Dziś wykonałem pierwsze testy. Na razie wszystko jest OK. Cięcie jest bardzo dokładne, choć z pewnością wentylatory muszę zamontować oddzielnie - niezależnie od konstrukcji, bo ich drgania są widoczne na rysunku (w końcu nie służy on jedynie do cięcia). Maksymalne prędkości, na jakich go na razie testowałem to 4500 mm/min w ruchu jałowym i 2500 mm/min w ruchu pracy.
Trochę to trwało. Sporo stresu - ale wreszcie pierwsze udane próby tuż przed Gwiazdką - są dla mnie świetnym prezentem podchoinkowym

Na zdjęciach poniżej (robionych na szybko komórką) widać konstrukcję i pierwsze wycinanki. Do skończenia pozostały już tylko drobiazgi - np. osłony bramy.
Pozdrawiam wszystkich i składam wszystkim forumowiczom okolicznościowe życzenia Świąteczne i Noworoczne.
Jakieś pytania, sugestie

================
DODANO 9 stycznia 2010
================
Ploter skończony. Inaczej rozwiązałem podsys. Zmieniłem nieco oprogramowanie. Działa świetnie! Na napędach bezpośrednich - paskowych (jak w ploterach tnących) jestem w stanie rozpędzić go do 6 m/min.
Poniżej pierwszy film z pracy plotera. Najpierw rysuje następnie wycina szablony (wykroje) krawieckie w bardzo cienkim specjalnym papierze do wykrojów (gramatura 40 g/m2 z pokryciem klejem), który normalnie nie może być używany w ploterach tnących - jest zbyt wiotki. Powtarzalność i dokładność pozycjonowania na stole jest poniżej 0,2 mm.
"Jechałem" 5x w jednym miejscu. Naprawdę jest super dokładnie!
Obejrzyjcie film:
================
DODANO 12 stycznia 2010
================
Skończony i przetestowany! W materiałach typu tektura (także preszpan) o grubości ponad 0,5 mm - daliśmy radę. Na 2x idzie troszkę lepiej, niż na raz. Klientka zadowolona z pracy maszyny, a to najważniejsze.