Witamrazor pisze:ogólnie chce iść w tym kierunku do pracy,ale ogólnie boję się bardzo tego zawodu...co byś cie panowie poradzili co sobie najlepiej powtórzyć?
Nie napisałeś na jakiego rodzaju obrabiarkach CNC chcesz pracować , a jest to dość istotne.
Praca na centrach obróbczych (w niektórych przypadkach) wymaga znajomość CAM-a , gdyż poza wierceniem , gwintowaniem i ,,jazdą '' frezem w lewo / prawo istnieje jeszcze np. HSM i tzw. obróbka 3D na bryłach.
Wszakże w tym momencie wkroczyłem w kompetencje programisty i jako operator nie musisz posiadać tej umiejętności ale jak jesteś ambitny i chcesz spróbować , to proszę bardzo.
Tokarki - w porównaniu do centr obróbczych są moim zdaniem mniej wymagające.
Jak zapoznasz się z G-kodami obrabiarki , na której miałbyś pracować to praktycznie programista i CAM nie jest Tobie potrzebny.
Dość istotną sprawą jest gdzie się zatrudnisz ...
Jak trafisz do dużego zakładu tzw. ,,molocha'' , w którym jest ,,sztab'' programistów i ustawiaczy to Twoja praca przy takich obrabiarkach skoncentruje się jedynie na wymianie palety / detalu w uchwycie mocującym i naciśnięcie zielonego guzika.
Kontroler jakości (jak rzetelny) to sam do Twoich detali podejdzie.
...praca spokojna ( mało płatna) , ale za to po 8 godz. głowa nie boli.

Prawdziwym wyzwaniem jest podjęcie pracy w zakładzie prywatnym , gdzie czasami programista jest ... albo i nie , CAM w zakładzie jest ...albo i nie , ustawiacz jest ... albo i nie i będziesz musiał ,,pilnować'' np. kilku obrabiarek jednocześnie.
W tym przypadku trochę sobie ,, pobiegasz'' , ale i się co nie co nauczysz.
Odwalanie za programistę , ustawiacza i operatora roboty w ciągu 8 godz. pracy w większości przypadków jest nie adekwatne do wynagrodzenia , więc decyzję wyboru pozostawiam Tobie.
P.S.
Czasami mam chęć przenieść się na manuale i , ,,pomachać sobie po frezie pędzelkiem...''.