Hm.. żeby zrobić otwór w rurce metalowej potrzebna jest otwornica tak ? a jak się fachowo nazywa obrys wykonany otwornicą i wyznaczony np. na kartonie lub papierze? po rozłożeniu.
Może ktoś wie gdzie tego szukać . Z góry dzięki
Hmmmm. ale o co Ci chodzi?
Jaki otwór, w jakiej rurce. Jeśli mały poprzecznu otwór to wykonasz wiertłem, oszywiście po uprzednim zapunktowaniu puntktakiem, lub nawierceniu nawiertakiem.
Tak obrys na papierze, brakowało mi tego słowa. Nie wyjaśniłem dokładnie o co chodzi sorki. Na wycięcie kilku rurek nie opłaca się kupić całego osprzętu profesjonalnego.
Ok mam do wycięcia pod różnymi kątami kilka rurek stalowych, chcę zrobić ramę rowerową. Najlepiej byłoby zrobić to na wiertarce stołowej otwornicą do metalu, po co mam kupić ten sprzęt na jedną ramę. Szukałem czegoś odpowiednio tańszego i wypadło na szablon i szlifierkę. Reszta osprzętu do ustawiania rur, kątów,odległości robi się w pracy.
Jeśli chcesz szablon, to najwygodniej zrobić to w jakimkolwiek cad'zie i wydrukować.
Na upartego, można to zrobić ręcznie. Nie jest to aż takie trudne.
Wyrysowany szablon wycinasz, najijasz na rurkę ...
Na upartego, można to zrobić ręcznie. Nie jest to aż takie trudne.
No tak, "żarty się trzymają" Za bardzo czasochłonne wydrukowałem sobie taki szablon i w pracy nawinełem na rurkę odrysowałem wyszło całkiem przyzwoicie, ale jeszcze to nie to. Dopracowuje szczegóły
Nie wiesz gdzie można kupić detalicznie rurki 18g2a lub inne o wysokim Rm ścianka 1mm, 1,5mm ??
Co do rurek, nie wiem dokładnie skąd jesteś:) W kluczborku pytał bym w StalChemie.
W pracy dysponuję starym megacadem 4.0. W razie potrzeby takie przejścia rysuję stosując znane metody kreślarskie, do ten cad nie posiada funkcji generowania rozwinięć.
Piszesz, że chcesz zrobić ramę rowerową, domyślam się, że elementy będą spawane. Więc nie rozumiem po co Ci tak bardzo dokładne prejścia. Wydaje mi się, że jak będzie te pół milimetra szpary to żaden problem. U nas w tem sposób też się to robi, a składamy np. potężne skratowania do wysięgników żurawii. Jak dotąd żaden się nie rozsypał:)
Chciałbym zrobić dokładne przejście dlatego że: dopasowane elementy przylegają do siebie i podczas spawania można dodawać mniejszą ilość "drutu", spawał bym mniejszym prądem nie przegrzałbym materiału tak bardzo. I tu właśnie mam dylemat czy uda się uzyskać taką dokładność szablonem i szlifierką?? (pilnik też wchodzi w grę)
Ty na pewno w pracy masz odpowiednie sprzęty do wykonania konstrukcji? Jakiego gatunku rur używacie? Pewnie w żurawiach siły rozchodzą się trochę inaczej i dlatego jeszcze działają
W sumie te pół mm to powinno być dobrze. Na razie muszę poradzić sobie z tokarzem który mnie zwodzi czekam na resztę detali