
Witam wszystkich!
Jakiś czas temu zakupiłem sobie jakieś narzędzia do obróbki skrawaniem, zacząłem sobie coś robić jakieś rysunki techniczne, wykonywać dla siebie pewne drobiazgi itd. Jednak od samego początku brakowało mi kilku szybkich narzędzi do obliczania tego co chciałem. Komputer nie zawsze miałem pod ręką, żeby wrzucić exela, nie zawsze wiedziałem z góry jaki wzór, ogólnie było to trochę irytujące i trzeba było poszukać uproszczeń. Na początku korzystałem z tego co zamieścił kolega upadły_mnich, ale nie wszystko tam znalazłem, a poza tym nie miałem komputera pod ręką za każdym razem jak coś robiłem.
https://www.cnc.info.pl/topics29/tolera ... 3adno%B6ci
W związku z tym postanowiłem poświęcić trochę czasu na skonstruowanie urządzenia, które zawierałoby mnóstwo przydatnych tabel tolerancji, dokładności, parametrów łuku, parametrów śrub etc. W między czasie powstała firma z mojego ramienia, w której m.in. zajmujemy się elektroniką w tym także elektroniką dla przemysłu. I tak oto urządzenie, które opracowywałem z myślą o sobie stało się jednym z produktów naszej firmie. Podkreślę tylko tutaj dla moderatora, że nie jest to typowa oferta handlowa jak pewnie można byłoby sądzić, gdzyż takich urządzeń na rynku nie ma, a ja jestem jej konstruktorem w 100% i pochłonęła ona tyle czasu, że nie wiem czy kiedykolwiek zwróci mi się ten czas

A teraz do rzeczy. Opracowanym urządzeniem jest "Kalkulator dla przemysłu". Zawiera on 36 funkcji, z których najczęściej się korzysta. Pozwala również na wpisanie tekstu powitalnego, którego nie można zmienić, a to daje gwarancję, że właściciela urządzenia będzie można rozpoznać (rozwiązuje to w pewnym sensie problem kradzieży, gdyż nie będzie się opłacało kraść podpisanego urządzenia z myślą o późniejszym jego odsprzedaniu). Urządzenie jest w pełni przenośne. Zasilane jest z baterii lub akumulatorów. Wyświetlacz jest duży i wyraźny, alfanumeryczny 4x20 znaków z włączanym podświetleniem. Przy pojemności baterii lub akumulatorów 2000mAh urządzenie może pracować do 10 godzin z podświetleniem oraz 110 godzin bez podświetlenia i 4,5 miesiąca na czuwaniu. Cena urządzenia bardzo korzystna jak na taką ilość funkcji oraz ilość włożonej pracy. Dzięki temu, że jestem producentem urządzenia, prawie zawsze jest możliwość serwisu a także można zażyczyć sobie za niewielkie pieniądze innych funkcji. Istnieje możliwość wykonania w innej konfiguracji, w innej obudowie, z zasilaczem, z klawiaturą metalową i wszystkim co tylko dusza zapragnie, jeśli by ktoś był zainteresowany. Cenę podstawowego modelu podam jak ktoś zapyta i moderator nie będzie miał nic przeciwko. W przeciwnym razie odpowiadać będę na prv.
Lista funkcji, które udało mi się napisać:
01. Tolerancje IT
02. Pasowanie otworu i wałka
03. Zalecana zawleczka na wałek
04. Zalecany wpust pryzmatyczny wg PN85005
05. Wielkość nakiełka
06. Gwinty wg PN-ISO724:1995
07. Kołki walcowe PN85021
08. Kołki walcowe z gw. wewnętrznym PN85018
09. Kołki walcowe do roznitowania PN85028
10. Kołki stożkowe PN85020
11. Kołki stożkowe z gw. wewnętrznym PN85019
12. Kołki stożkowe z czopem gwintowym PN85022
13. Kołki sprężyste gładkie PN85023
14. Parametry śruby z gw. na całej długości wg PN82105
15. Parametry śruby z łbem sześciokątnym wg PN82101
16. Parametry podkładki zgrubnej pod śruby metryczne wg PN82005.
17. Parametry podkładki sprężystej pod śruby metryczne wg PN82008.
18. Dobór pierścienia osadczego zewn. rodzaju „Z” odmiana normalna wg PN85111/DIN471
19. Dobór pierścienia osadczego wewn. rodzaju „W” odmiana normalna wg PN85111/DIN472
20. Parametry kół zębatych walcowych.
21. Przelicznik współrzędnych biegunowych na kartezjańskie.
22. Wyznaczanie parametrów łuku
23. Przekątna i pole powierzchni kwadratu
24. Przekątna i pole powierzchni prostokąta
25. Kąty w trójkącie na podstawie długości boków
26. Trzeci bok trójkąta na podstawie 2 boków i kąta
27. Przeciwprostokątna w trójkącie prostokątnym
28. Powierzchnia trójkąta na podstawie 3 boków.
29. Powierzchnia trójkąta na podstawie wysokości i podstawy
30. Powierzchnia i obwód koła lub jego wycinku
31. Objętość i pole powierzchni walca
32. Objętość i pole powierzchni stożka
33. Objętość i pole powierzchni sześcianu
34. Objętość i pole powierzchni prostopadłościanu
35. Objętość i pole powierzchni kuli
36. Kalkulator wag profili
Jak widać jest tego trochę.
O tym, że jest to profesjonalna konstrukcja, przemyślana i zrobiona maksymalnie z głową niech świadczy fakt, że robiąc ten kalkulator postanowiłem oprzeć go na procesorze 16 bitowym firmy microchip i cały program został napisany w asemblerze! Jeśli kogoś to interesuje to podaję statystyki, które zawsze budzą grozę jeśli chodzi o cokolwiek w napisane a zwłaszcza w asemblerze:
KOD (bez danych) - ok. 16 000 linii, 305kB
DANE - ok. 2000 linii, 112kB (niektóre linie są tablicami i są baaardzo długie)
Jak panowie/panie się zapewne orientują to za byle jaki sterownik z mikroprocesorem zapłacić można fortunę, więc nic dziwnego, że takich urządzeń jak ten kalkulator chyba nie ma, bo kosztowałby on... dlatego właśnie to nie jest jakaś oferta handlowa jakich wiele, a cena dosłownie śmieszna.
Poniżej podaję link do instrukcji obsługi, gdzie można zobaczyć dokładniej co zawiera kalkulator.


Instrukcja obsługi
Mam również nadzieję, że mój mentor odezwie się w tym wątku i pochwali
