No właśnie, to czym to robić i jak?
1. Gwinty wewnętrzne
Niektóre frezarki mają funkcję gwintowania / automatycznego powrotu. Moje nie mają, dlatego (trafiło się niedrogo) kupiłem sobie głowicę gwinciarską Tapmatic (Bison Bias na licencji).

Jest o tyle fajna, że ma sprzęgło (przydaje się jak ślepe otwory się gwintuje), powrót (jak podnosi się pinolę, to "załączają" się lewe obroty i gwintownik się wykręca).
Gwintownik mocuje się w takiej tulei metalowo-gumowej, to chyba się kompensacja nazywa bo nie jest na sztywno (poprawcie laika jak coś).
Widziałem też sporo "uproszczonych" głowic do gwintowania. Niektóre nie miały nawrotu, niektóre sprzęgła. Chyba najważniejsza rzecz, to ta kompensacja jak na mój rozum samouka obróbki skrawaniem

Ogólnie jestem pod mega wrażeniem jak Tapmatic fajnie gwintuje otwory.
2. Gwinty zewnętrzne
Tutaj mam trochę zagwozdkę. Są głowice do narzynek, tzw. lufki, np. takie jak tutaj:
https://www.otelo.pl/produkty/glowica-o ... 9-skg.html

Nawet jeden Kolega z forum pokazywał jak sobie sam zrobił (bardzo ładnie zresztą):
lufka-do-narzynek-i-gwintownikow-t87356.html

Ale są też oprawki maszynowe, które teoretycznie dało by radę zamontować w głowicy gwinciarskiej (albo na sztywno):
Dosyć drogie te oprawki, jakbym miał tokarkę pewnie bym sobie coś takiego wytoczył (tym bardziej, że Fanar robi tylko 25 i 38mm).
Jednej rzeczy tylko nie kumam - jeśli w przypadku gwintowania otworów ważna jest ta kompensacja, to czemu narzynkami właściwie wszystkie sposoby są na sztywno?
Czy jest jeszcze jakiś inny sposób gwintowania (narzędzie) frezarką za pomocą narzynki?
3. Smarowanie
Tutaj pytanie do praktyków. Jak poczytałem karty charakterystyki chłodziwa, to do gwintowania podają, że ma być większe stężenie.
Jak poczytałem forum, to wychodzi na to, że nie chłodziwem gwinty, a najlepiej smarem / woskiem / pastą?
To jak to jest w końcu? Szczególnie interesuje mnie różnica pomiędzy zwykłą czarną, nierdzewką i aluminium (tak wiem, są gwintowniki inne do tych materiałów, ale przecież dla jednego - dwóch otworów nie będę kupował specjalnego gwintownika do alu czy nierdzewki jeśli mam taki o właściwym skoku).
Dzięki za info
