Chcę opisać nowość, jaką pokazywałem na targach RemaDays 2012, opcję modyfikacji ścieżek krzywymi modyfikującymi. Opcja ta pozwala na otrzymywanie frezowania 3D na rysunku 2D - brzmi niewiarygodnie, ale działa bardzo fajnie

Co ważne - utworzone w ten sposób zostają od razu ścieżki g-kodów dla narzędzi!
Jak to działa?
------------------
Postaram się to opisać w krokach:
1. Rysujemy w programie cncCAD rysunki ścieżek. W poniższym przykładzie będzie to najzwyczajniejszy napis złożony z liter ABC.
2. Rysujemy krzywą modyfikującą. Krzywa musi być wielobokiem. Krzywą można narysować od dołu (modyfikacja wzdłuż osi X) lub z prawej strony obiektów (modyfikacja po osi Y). W tym przykładzie po jest osi X.
3. Głębokości zejść osi Z wyznaczają punkty krzywej modyfikującej - im dalej (na minus) od punktu 0,0 układu współrzędnych ekranowych - tym głębiej.

4. Naciskamy magiczny przycisk na ekranie programu i... otrzymujemy gotowe g-kody. Ich podgląd wydać podglądzie 3D modułu cncCAM 2.5 (podgląd ISO - 3D)

oraz w rzucie z boku:

A teraz drugi przykład: te same litery wypełniamy ścieżkami wybrania kieszeni dla frezu 3 mm. Rysujemy krzywą z lewej strony (modyfikacja po osi Y):

jak poprzednio naciskamy magiczny przycisk ekranowy i otrzymujemy w wyniku:

oraz w rzucie z boku:

Im więcej jest punktów tym dokładniej oczywiście wygląda nasze odwzorowanie złożenia kształtów. W ten sposób jesteśmy w stanie wykonywać najróżniejsze elementy, które do tej pory trzeba było robić w programach 3D.
Narysowałem od ręki "główkę" gitary elektrycznej. Gdybym chciał ją teraz wyprofilować miałbym problem. Ale od czego jest opisywana "magiczna opcja"


po kliknięciu, jak wyżej otrzymujemy:

i (oba rzuty boczne na raz):

A teraz przykład bardzo prostego elementu zdobniczego, jakim jest gwiazdka. Normalnie znów trzeba byłoby użyć jakiegoś programu generującego obiekt 3D, a tu jest to dostępne z tzw. "palca". Idea jest taka - używamy frezu stożkowego, wchodzimy znad materiału (początki ramion gwiazdki) na głębokość 10 mm na środku. Rysujemy gwiazdkę, jako 5 linii zaczynających się na zewnątrz i spotykających w jednym punkcie na środku. Ważne - każda linia rysowana być musi w tym samym kierunku. Pod spodem rysujemy krzywą modyfikującą tak, aby każdy początek gwiazdki zaczynał się "na górze", a wszystkie kończyły w jednym punkcie "na dole". Spójrzcie na rysunek:

Zwracam uwagę na to, że górne linie krzywej modyfikującej zaczynają się ponad osią X. W wyniku generowania g-kodu otrzymamy to, o co nam chodziło:

i w rzucie z boku:

Jak na razie tylko mój program ma takie "patenty" i znów jak poprzednio jest to "wyprzedzanie" konkurencji. Piszcie, jak się Wam to podoba.
Pozdrawiam, PR