Każdy , kto prowadzi firmę wie , że istnieje coś takiego jak amortyzacja środków trwałych .
Załóżmy , że koszt (netto)wytworzenia mojej maszyny przekroczył 3500,- zł i okres użytkowania będzie dłuższy niż 1 rok, wtedy powinienem umieścic swoją , własnoręcznie wytworzoną (bądź zakupioną) maszynę cnc na liście środków trwałych i amortyzować ją w postaci comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych.
Teraz moje pytanie do osób , które prowadzą swoją firmę i również posiadają ploterki , będź wypalarki laserowe na liście środków trwałych.
Do jakiej grupy należy zakwalifikować np ploter frezujący oraz ploter laserowy (służące do obróbki materiałów niemetalowych) oraz związany z tym procentowy wskaźnik amortyzacji ?
Przyznam się , że przeglądałem Klasyfikację środków trwałych kilkakrotnie i nie natrafiłem na zdecydowane i jednoznaczne zakfalifikowanie tych urządzeń.
Ja byłbym skłonny zakwalifikować te urządzenia do grupy 4 , rodzaj 492 lub 493 .
Przepraszam, że mój temat jest może dla niektórych nudny , ale jak się sam przekonałem w przeszłości sprawy księgowe są bardzo ważne.
Można się napracować nad różnymi zagadnieniami technicznymi , a złe ujęcie danej sprawy pod kątem księgowym zniweczy caly nasz trud.
Pozdrawiam - Darek
CNC , a księgowość
-
Autor tematu - ELITA FORUM (min. 1000)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 1119
- Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
- Lokalizacja: Ełk
znam ten "sposób" , ale czasem jest tak , że trzeba przyjąć urządzenie jako środek trwały, chociażby wtedy , gdy kupiłem ploter laserowy ( istnieją dokumenty celne SAD, oraz faktury za przewóz statkiem itd...) , a koszty wszystkich składników wynoszą ok. 15000,-.
Dlatego moje pytanie jest ciągle aktualne.
Pozdrawiam.
Dlatego moje pytanie jest ciągle aktualne.
Pozdrawiam.