Pozwolę sobie odświeżyć ten temat. Może autor jeszcze nie znalazł odpowiedzi albo komuś innemu się przyda.
Możliwości są 2:
- analiza dynamiczna, w której krzywka wykonuje pełny obrót a popychacz się podnosi gdy krzywka na niego naciska. W programach stricte do MES jest to jak najbardziej do zrobienia, ale w CATII raczej odpada
- analiza statyczna, w której badamy tylko "stopklatkę" z ruchu mechanizmu - moment gdy krzywka styka się z popychaczem i na niego naciska. Nie uwzględnimy tu odbicia popychacza. ale za to da się to spokojnie zrobić w każdym programie MES lub CAD z modułem do analiz, który obsługuje kontakty. Poniżej przedstawię opis i przykład takiej analizy.
Popychacz ma utwierdzoną górną powierzchnię (nie obije jak w rzeczywistości, ale taki jest wymóg analizy statycznej) a krzywka ma zadane przemieszczenie (obrót o 3°) na powierzchni cylindrycznej otworu. Pozostałe przemieszczenia tej powierzchni są zablokowane. Oczywiście między krzywką a popychaczem jest zdefiniowany kontakt. To było liczone w SolidWorks, ale i CATIA bez problemu da radę.
Teoretycznie możesz to nawet policzyć (w uproszczeniu rzecz jasna) ręcznie. Są wzory na nacisk w tym mechanizmie wyprowadzone z równań Hertza (na samym dole strony):
http://help.autodesk.com/view/INVNTOR/2 ... 774C474C5E
A generator krzywek Inventora Ci to policzy z tego wzoru.
P.S. Kojarzycie jakieś książki gdzie mogą być takie wzory ? Oprócz "Mechanizmów krzywkowych" Olędzkiego. W podręcznikach do PKM o dziwo nic nie znalazłem.