Sterownik obrotów silnika AC 230V

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Mc_Kansy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:52
Lokalizacja: Katowice

Sterownik obrotów silnika AC 230V

#1

Post napisał: Mc_Kansy » 28 maja 2008, 20:46

Witam!

Przeglądając allegro, natknąłem się na taki regulator obrotów silnika AC pod 230V - http://allegro.pl/item369399017_sterown ... ka_ac.html . Myślę nad zastosowaniem tego zamiast falownika do wrzeciona Kress'a.
Czy jest możliwe zastosować ten układ + ewentualnie przerobić, aby była możliwość sterowania obrotami wprost z komputera, oczywiście współgrał by (w w/w sterowniku jest tylko potencjometr) z regulatorem Spindle Control (z tutejszego sklepu) - http://akcesoria.cnc.info.pl/obroty_wrzeciona.htm .

Proszę o odpowiedź, czy dało by się coś takiego "sklecić", oczywiście ze względu na koszty elektrowrzeciona i falownika :sad:

Dziękuje i Pozdrawiam!



Tagi:


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#2

Post napisał: ma555rek » 29 maja 2008, 00:54

Mc_Kansy pisze:zamiast falownika do wrzeciona Kress'a.
falownik stosuje się do silników indukcyjnych , a Kres to silnik komutatorowy wiec regulacja ściemniaczem z Allegro.
"Sklecić" przetwornik f/U sterowane z 230V/50Hz można ale nie nadaje się do tego płytka z Allegro - tam regulacja kąta zaplonu oparta jest o stałą ładowania wg narastania napięcia załączanego - tu trzeba napiecie wystawiane przez PC( po konwersji z f) porównać z napieciem sieci - i wtedy zapłon. Ingerencja w aplikację jest tak duża że łatwiej zrobić rzecz od nowa.
Pasjonat


Autor tematu
Mc_Kansy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:52
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: Mc_Kansy » 29 maja 2008, 13:20

Rozumiem. Bardzo dziękuje za odpowiedź!

Czy mógłbym jednak uzyskać trochę więcej informacji na temat tego sterowania? Chodzi mi o dokładny układ jaki należy zastosować, może ktoś już to robił i są schematy? Niestety jestem zielony w sprawach elektroniki, dlatego pytam, bo sam sobie nie poradzę :sad:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”